Digitālā drošība Latvijā

Posted on Posted in Vispārīgs

digitala drošībaMūsdienās, kad viss notiek ar interneta starpniecību un digitalizēti, mums aizvien biežāk jāsatraucas par savu datu drošību internetā. Katru dienu pasaulē notiek kāds kiberuzbrukums, šāda veida noziedznieki ir kļuvuši pasaulei vēl bīstamāki nekā laupītāji un zagļi ielās.

Digitālo norēķinu, mobilo ierīču, interneta lapu un savienojumu gudra lietošana, kā arī jaunā Eiropas Savienības datu aizsardzības regula, kiberrisku apdrošināšana un lietu interneta nestie pārbaudījumi  ir piecu nākamo gadu nozīmīgākās aktualitātes, kas noteiks visu uzņēmumu, iestāžu attīstību un cilvēku ikdienu – tā stāsta datu drošības speciālisti, kas ar šiem jautājumiem saskarās ik dienas.

Mēs taču aizvien vairāk informācijas glabājam savos datoros, planšetēs un telefonos. Mēs izmantojam paroles, visu glabājam “mākonī” un neko vairs neturam “uz rokas”, pat ne naudu, ar ko maksāt veikalos – viss notiek digitāli. Tieši tāpēc arī zādzības kļūst digitālas un lielākos apmēros.

Mobilais tālrunis, piemēram, ir kļuvis par mūsu digitālo maku. Mēs paskatāmies tajā, kāds ir konta atlikums, nosūtam naudu līdzcilvēkam un organizējam savas finanses. Svešinieks, kura rokās nonācis jūsu mobilais tālrunis tomēr nespēj piekļūt jūsu bankas datiem – par to rūpējas digitālā drošība par kuru gādā jūsu banka. Katrai bankai ir savādākas programmas. DNB banka, piemēram, pieprasa jūsu paša izveidotu paroli, pirms sākat darbu ar savu mobilo banku. Bez šīs paroles jūs pat nevarat apskatīt savu bankas konta atlikumu.

Arī jaunā Swedbank identificēšanas lietotne Smart-ID ir “bērnu droša” – pēc trīs nepareizu PIN ievadīšanas reizēm tā nobloķējas uz trīs stundām. Mobilās lietotnes noteikti lejupielādējiet no oficiālajām vietnēm, kas tiek regulāri atjaunotas un regulāri atjauniniet tās, jo ar jaunajām versijām tiek salaboti aktuālie drošības “caurumi” un nepilnības, ja tādas parādās.

Latvijā ļoti aktīvi tiek lietots mobilais internets. Latvija ir topu augšgalā interneta lietošanas aktivitātes ziņā. Lai izvairītos no riskiem, kas apdraud ierīcē esošo informāciju, jāizvēlas drošs interneta savienojums. Piemēram, mobilais internets automātiski nodrošina šifrētu datu pārraidi, tā samazinot datu pārraides drošības riskus.

Lai izvairītos no nesankcionētas pieslēgšanās Jūsu iekārtai ārpus mājas vai darba vietas, tajā ieteicams izslēgt WiFi un bluetooth funkcijas brīžos, kad šos tīklus neizmanto. Jāatceras, ka mūsdienās ugunsmūris jeb firewall ir svarīgāks par antivīrusu, un jāpārliecinās, vai datoram tas ir ieslēgts.

Vai jūs nekad neesat iedomājušies par to, ka caur jūsu datora web kameru jūs tiekat novērots? Jau šobrīd Latvijā ir pieejamas desmitiem viegli atrodamu video novērošanas kameru, kas straumē jebkuram interesentam pieejamu video no cilvēku guļamistabām vai dzīvojamām istabām, īpašniekiem par to nenojaušot. Tāpēc svarīgi, lai cilvēki apzinātos – iegādājoties lietu interneta ierīces, jāpievērš uzmanību to drošībai un pareizai konfigurācijai, kā arī rūpīgi jāapsver, kur tās tiek novietotas. Nav brīnums, ka daudzi mēģina paslēpties no savas web kameras acs to aizsedzot vai aizlīmējot… Neviens taču nevēlas, lai atklātībā nonāk video no jūsu guļamistabas…

Mūsdienās pat medicīniskie dokumenti un informācija ir digitālā formātā. Jums vairs neizsniedz rentgenu – tas tiek augšuplādēts tīklā un tur arī glabājas. Šķiet diezgan bīstami savu privāto informāciju atstāt visu varošā interneta ziņā. Tomēr jāmēģina vien uzticēties Latvijas digitālās drošības sargātājiem – Latvijā jūsu dati ir drošībā, pie mums ir samērā zems risks, ka tiks uzlaustas jūsu ierīces un piesavināta tajās atrodamā informācija.

Meklējat ierīci, ko uzdāvināt vai iegādāties pašiem? Labākā dāvana tētim varētu būt jauns telefons vai planšetdators. Dāvana tētim, kas noderētu dažādiem mērķiem – tomēr atcerieties – dāvinot viedo ierīci, neatstājiet to bez drošības. Vislabāk dāvinot ierīces komplektā dāviniet arī pilnu drošības pakalpojumu paketi, par ko interesējieties pie tirgotāja.

Sargājiet savu digitālo drošību tik pat ļoti kā sargājat savus mīļos un sev vērtīgas lietas.

Leave a Reply