Digitālā medicīna un izglītība

Posted on Posted in Uncategorized

digitala medicinaDzīvojam digitālā laikmetā, kas viss, kas ikdienā darāms, tiek maksimāli atvieglots un sadzīve uzlabota. Tomēr vislielākais prieks par to, ka digitālās tehnoloģijas tiek aktīvi izmantotas tieši medicīnā un izglītībā. Divās jomās, kurās ļoti noder ikkatrs jaunākais izgudrojums un koncepts.

 

 

Patīkamāk celties rītos uz skolu

Jau bērnudārzā mazajiem tiek mācītas svešvalodas, tiek rādītas filmiņas un vizualizācijas. Tādējādi mazie ķipari veiksmīgāk apgūst visu jauno – ar acīm skatot un taustot ar rociņām prātā viss “nosēžas” daudz labāk.

Pamatskolās ir parādījušās “gudrās” tāfeles, uz kurām skolnieki var spēlēt spēles paralēli apgūstot ko jaunu. Mācību stundas vairs nav tādas kā agrāk, tās kļuvušas daudz interesantākas. Bērniem kļūst arvien vieglāk no rītiem celties uz skolu jo viņi zina – šodien redzēs atkal ko jaunu, nebijušu.

Arī lielākiem audzēkņiem – vidusskola, tehnikums, augstskola – tiek piedāvāti digitāli veidi kā mācīties uz studēt. Piemēram, tieši vidusskola ir periods jauniešu dzīvē, kad ir jāizdara izvēle par to, ko darīt pēc tās. Tāpēc jauniešiem tiek piedāvāts daudz informācijas, daudz iespēju, lai šo izvēli padarītu vienkāršāku!

Agrāk svešvalodas nodarbībās dziedājām dziesmas un tas bija kas kolosāls. Skolotāja bija izprintējusi katram skolniekam pa lapai ar dziesmas vārdiem. Kaut kur bija sadabūjusi kaseti un tina mums dziesmu uz radio aparāta, lai varam dziedot labāk apgūt valodu. Tagad tas izklausās tik amizanti, vai ne? Mūsu bērni nekad nesapratīs kā tas ir bijis. Jo tagad atliek vien ieslēgt YouTube, lai ieslēgtu vienalga kādu klipu vai dziesmu ar visiem vārdiem uz ekrāna… Tagad mācīties ir kļuvis ne tikai interesantāk, net arī vienkāršāk!

Rētas vairs nav redzamas, operācijas – sāpīgas

Vai zināt, kas ir, piemēram, artoskopija? Artoskopija ir locītavu operācija. Artoskopija notiek, pacientam esot pilnā narkozē. Caur divām nelielām ar mazu griezienu iegūtām atverēm locītavā ievada optiskos un ķirurģiskos instrumentus. Ārsts seko operācijas norisei desmitkārtīgā palielinājumā datora monitora ekrānā. Parasti operācija ilgst apmēram pusstundu, bet sarežģītākos gadījumos – stundu, pusotru.

Šī nebūt nav vienīgā operācija, kas neatstāj lielas, visu mūžu redzamas rētas un neprasa pārciest sāpes un mokošu atveseļošanos. Ārsti pateicoties mūsdienu plašajām tehnoloģijām, spēj veikt operācijas maksimāli saudzīgi, nenodarot kaitējumu pacienta veselajiem audiem un atstājot estētisko skaistumu.

Par piemēru varam ņemt arī tik plaši pazīstamo operāciju, bez kuras nevar iztikt – ķeizargrieziens. Operācija sievietei, kad mazulis no vēdera tiek izņemts, kad sieviete kādu iemeslu pēc nevar pati dzemdēt. Šī operācija arī mūsdienās skaitās kā riskanta, tomēr ne tik ļoti kā agrāk. Kādreiz pēc šādas operācijas palika milzīga rēta uz visu mūžu. Mūsdienās šī rēta gandrīz nav redzama, tā padarīta maksimāli maza.

Tāpat agrāk pēc ķeizargrieziena operācijas sievietei bija nolemts – arī pārējie bērni varēs nākt pasaulē TIKAI šādā pat ceļā. Mūsdienās tā vairs nenotiek. Pēc operācijas nākamais mazulis var nākt pasaulē dabīgās dzemdībās!

Tehnoloģijas mūs patīkami pārsteidz. Tik daudz iespēju kā padarīt savu ikdienu ne tikai vienkāršāku, bet radošāku, veselīgāku! Mums atliek tikai sekot līdzi tam, kas notiek pasaulē, iet līdzi laikam un apgūt visus jauninājumus, kādus pasaule mums piedāvā. Digitālās tehnoloģijas uzaudzinās mūsu bērnus un ārstēs mūsu slimības. Jo kā savādāk dzīvot šai laikmetā? Neesam alu cilvēki, attīstāmies līdz ar visu jauno, ko tehnoloģijas spēj piedāvāt!

Leave a Reply