Digitālās tehnoloģijas – ko es varu iemācīties skolā?

Posted on Posted in Vispārīgs

informatika

 

Laikā, kad internets ir pieejams teju visiem pasaules iedzīvotājiem, būtu muļķīgi ignorēt to! Internets, kā nekā, ir vieta, kur strādājam, mācāmies, pavadām savu brīvo laiku un izklaidējamies. Cilvēkiem vairs nav iespējams izsisties darba tirgū, ja nav prasmes strādāt tīmeklī!

Gribu mācīties! Ar ko sākt?

Kā izrādās, ir tādas digitālās prasmes, kuras būtu vēlams apgūt jau skolā. Kādas tās ir?

  •    Digitālā identitāte – prasme veidot savu identitāti interneta vidē.
  •    Digitālā lietošana – prasme lietot digitālās ierīces.
  •    Digitālā drošība – prasme atšķirt bīstamu saturu internetā un nošķirt to no tā, kuru lieto ikdienā.
  •    Digitālā inteliģence – prasme veidot korektas attiecības internetā, neaizskart citus lietotājus.
  •    Digitālās tiesības – prasme pastāvēt par sevi, aizstāvēt savas tiesības un privātumu internetā.

Šīs prasmes ir jāapgūst ikvienam interneta lietotājam. Tiesa gan – daudzi “iekrīt” pie digitālās inteliģences, diemžēl…

Vislabāk tas redzams forumos un ziņu komentāros. Kādas tik nekaunīgas lietas netiek rakstītas, kādi apvainojumi uzteikti. Kauns lasīt, kur nu vēl pievienot savu komentāru. Ja cilvēks internetā tiek aizskarts, ir aizskartas viņa digitālās tiesības.

Iemācīties reklamēt – tas IR svarīgi!

Cilvēks ar interneta starpniecību reklamē ne tikai sevis piedāvātos pakalpojumus, savu darbu vai hobijus, bet galvenokārt jau pats SEVI. Tā nav tikai Google reklāma, kuru izmantojam, lai cilvēkus piesaistītu savam biznesam, savai mājaslapai. Google reklāmai un citiem reklāmas veidiem ar SEVIS reklamēšanu, patiesībā, nav nekāda sakara.

“Pašreklāma” ir tas, ko jau iepriekš minēju arī kā digitālo identitāti. Tas ir veids kā padarīt sevi citu acīs tādu, kādu citi jūs vēlas redzēt. Palūkojiet, kādi izskatās profili Facebook vai Draugiem. Vai tiešām ekrānā redzamie cilvēki tādi ir arī dzīvē, kādi parādās bildēs, statusos un komentāros?

Daudzi izvēlas kopt savus sociālos profilus. Šādu rīcību es pilnībā atbalstu! Ir jāpiedomā to tā, kādu informāciju ievietot, kam to rādīt. Vai tiešam muļķīga bilde vai video ir vēlama jūsu profilā? Ņemiet vērā, ka sociālos profilus apmeklē arī darba devēji, kolēģi, partneri…

Mācīties digitāli – KUR?

Ja gribas iekļūt dziļāk digitālajā pasaulē, iespējas ir diezgan neierobežotas. Studējiet medijus, digitālos medijus, ja esat radošs cilvēks. Ja esat “juridiskais” cilvēks, studējiet digitālās tiesības! Iespēju daudz, atliek tikai lūkoties, ko piedāvā Latvijas augstskolas.

Pasaule kļūst digitāla – arī mums jāseko tai līdzi.

Leave a Reply