Tehnoloģijas medicīnā – mūsu nākotnes lielākās cerības

Posted on Posted in Digitālās tehnoloģijas, e-komercija

medicīnas-inovācijasMedicīna ir nozare, kurā ar lielu aizrautību gaidām kādus jaunus zinātniskos atklājumus un inovācijas. Tiklīdz tehnoloģijas attīstās par vēl līmeni augstāk, cilvēkos parādās atvieglojums – veselības aprūpe kļūs aizvien labāka un kvalitatīvāka!

Nupat redzēju ziņās jaunumu – radīts robots zobārsts. Pavisam nopietni, tas jau ir testēts uz dzīva cilvēka, par laimi tests ir sekmīgs. Robots patstāvīgi veic manipulācijas pacientam, kuram nepieciešama zobu labošana, tas IR apbrīnojami. Tiesa gan, patlaban vien retais piekristu, lai mutē darbojas kaut kas, kam nav medicīniskās izglītības un kas var “saiet uz īso”…

Diezgan nozīmīga inovācija, kaut vairs nebūt ne jauna, ir lāzers medicīnā. Vai esat ievērojuši, cik daudzi mediķi strādā ar lāzeru? Sākot no kosmētiskā speciālista līdz ginekologam. Labs ginekologs, kas strādā ar lāzeru, ar to spēj veikt dažādas manipulācijas neveicot ķirurģiskas operācijas.

Labs ginekologs gan Latvijā nav bieži sastopama parādība. Bieži esmu redzējusi forumos ierakstus – vajadzīgs labs ginekologs. Protams, sievietes allaž meklē labākos speciālistus. Kā nekā runa ir par sievietes veselību, spēju ieņemt un iznēsāt bērnu. Tāpēc labs ginekologs ir nepieciešams ik vienai sievietei jebkurā vecumā, tāds speciālists, kuram pavisam noteikti var uzticēties.

Ar lāzeru tiek veiktas arī kosmētiskās “operācijas” – dzimumzīmju likvidēšana, lāzerepilācija, tetovējumu dzēšana un citas.

Runājot par ginekoloģiju un ģimenes plānošanu gribas uzteikt medicīnas sasniegumus mākslīgās apaugļošanas jomā.

Īpaši interesanta tehnoloģija ir 3D printeris. 3D printeri spēj izdrukāt cilvēku ķermeņa daļas, piem., galvaskausu, apakšžokli u. c. Latvijā 3D printēšanas servisu, tostarp medicīnā (stomatoloģijā, implantoloģijā, ortopēdijā) , sniedz “Baltic 3D”. Latvijā attīstās printēto 3D tehnoloģiju lietošana medicīnā.

Protams, kad runājam par tehnoloģijām, nedrīkst aizmirst, ka zem visa stāv cilvēks.  Medicīnas personālam jābūt atbilstoši apmācītam darbā ar jaunajām tehnoloģijām. Medicīna ir nozare, kas attīstās nepārtraukti. Jaunie ārsti ik gadu ir zinošāki par tiem, kas jau ir vecāka gadagājuma. Tāpēc vien ieteiktu sekot līdzi tendencēm arī pašiem pacientiem un doties pie jaunajiem ārstiem, kas zina daudz jauna, pārzina metodes un ierīces.

Latvijā topošie mediķi studē Rīgas Stradiņa Universitātē, kurā atrodas arī medicīnas tehnoloģiju institūts. Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā studenti, izmantojot mulāžas, mācību lelles un simulatorus, apgūst nepieciešamās zināšanas, iemaņas un prasmes darbam ar pacientu – sākot no vienkāršām manipulācijām un beidzot ar sarežģītām ķirurģiskām operācijām, arī dzemdību pieņemšanu.

Latvijā sagatavo patiešām labus medicīnas speciālistus, mēs ar to varam lepoties. Mūsu tehnoloģijas atbilst Eiropas līmenim, tāpēc pie mums brauc studēt ļoti daudz studentu no ārvalstīm.

Medicīna attīstās pa stundām, kas ir lieliski! Kas zina, iespējams ka pēc gadiem cilvēki kļūs nemirstīgi! Sekosim līdzi tehnoloģiju attīstībai arī Latvijā.

Leave a Reply