Zinātnes un tehnoloģiju sasniegumi ļauj dzīvot ilgāk

Posted on Posted in Digitālās tehnoloģijas

ilga dzīveJa salīdzina, kāds bija vidējais mūža ilgums pirms pāris gadsimtiem un tagad, tad cilvēki dzīvo gandrīz divtik ilgāk. Un tas viennozīmīgi ir medicīnas, tehnoloģiju un zinātnes attīstības nopelns. Progress šajās jomās ir ļāvis nonākt pie tā, kas šodien redzama kā medicīna, vecu cilvēku aprūpe, paliatīvā aprūpe, sociālais darbs un citas lietas, kas ļauj vairot gan dzīves kvalitāti, gan dzīvildzi arī tiem cilvēkiem, kuriem ir kādas veselības problēmas, saslimšanas, vecuma radītās sekas.

 

 

 

 

Aizstājam orgānu darbību un liekam mākslīgas ķermeņa daļas

Medicīnas tehnoloģiju sasniegumi tagad ļauj veiksmīgi aizstāt dažādu orgānu darbību ar aparātiem un procedūrām, kā arī ar medikamentiem. Piemēram, var sekmīgi dzīvot ar nierēm, kuras nedarbojas, ja ik pēc dažām dienām tiek veikta dialīze. Var pilnībā izoperēt aizkuņģa dziedzeri vai vairogdziedzeri un tā vietā katru dienu lietot tabletes, nemainot savu dzīves kvalitāti.

Tāpat ir iespēja aizstāt ķermeņa daļas un orgānu daļas ar mākslīgām. Var ielikt vārstules, savienojumus, metāla un plastmasas elementus, kas ļauj ķermenim pilnvērtīgi darboties. Vēl pirms piecdesmit un vairāk gadiem tas nebija iedomājams. Tagad var veikt sekmīgas orgānu transplantācijas, pat operēt mazuli, kamēr tas vēl ir mātes vēderā. Un tā ir tikai maza daļa no tā, ko mūsdienās spēj kopā paveikt medicīna un zinātnes radītās tehnoloģijas.

Senioru dzīve uzlabojusies ievērojami

Ja runājam par dzīvildzes pagarināšanu, tad īpaši jāuzsver tas, cik sekmīgi izdodas risināt senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu. Tagad ir pieejamas dažādas iekārtas, ierīces un aprīkojums, kas ļauj viņiem būt neatkarīgākiem, ar augstāku dzīves kvalitāti, pašpietiekamākiem, nevis tik atkarīgiem no citiem cilvēkiem.

Arī higiēnas preču klāsts un kvalitāte ir vērā ņemams atspaids gan pašiem senioriem, gan tiem cilvēkiem, kuru pārziņā ir vecu cilvēku aprūpe. Skaidrs, ka vecu cilvēku aprūpe nav viegls darbs ne emocionāli, ne fiziski, bet tas, ko piedāvā mūsdienu medicīna un tehnoloģijas, ir ļoti liels solis uz priekšu, lai vecumdienu kvalitāte ikvienam cilvēkam būtu daudz labāka. Jo vecu cilvēku aprūpe kādu dienu attieksies uz visiem mums, jo nebūsim jau jauni mūžīgi.

Arī saviem vecākiem un citiem tuviniekiem, kuri jau ir gados, vēlamies nodrošināt to pašu labāko. Arī tad, ja cilvēkam vairs nav daudz atlicis dzīvot, tad ir tikai normāli, ka viņam nodrošina vislabākos apstākļus un iespēju neciest sāpes. Tāpēc svarīga loma ir arī kvalitatīvai paliatīvajai aprūpei, kas var būt nepieciešama ne tikai veciem cilvēkiem, jo smagas slimības mēdz skart gan bērnus, gan cilvēkus spēka gados.

Notiek cīņa par katru cilvēku, dzīvību un dzīves kvalitāti

Visa medicīnas sistēma un arī zinātnes un tehnoloģiju attīstība ir tendēta uz to, lai pagarinātu cilvēka dzīves ilgumu un palielinātu dzīves kvalitāti. Lai mēs visi būtu veselāki, stiprāki un darbspējīgāki ilgāk. Protams, ka tam ir arī praktiski mērķi, jo cilvēkiem ir jāstrādā, jāpelna nauda, jāmaksā nodokļi.

Dzimstības attīstītajās valstīs samazinās, tāpēc atliek virzīties uz esošo cilvēku dzīves kvalitātes un dzīvildzes palielināšanu. Ja pirms dažiem gadsimtiem augsto mirstību un īso dzīves ilgumu aizstāja augstā dzimstība, tad attīstība un izglītība ir šīs pozīcijas mainījusi.

Un diezin vai kāds gribētu atgriezties pie tāda dzīves modeļa, kāds bija pirms simts un vairāk gadiem. Tagad gandrīz visu var izārstēt un dzīvi var aizvadīt daudz kvalitatīvāk.

Leave a Reply